Idealna težina za muškarce – Kako izračunati svoj BMI?

Pronalaženje idealne težine za muškarce često može biti zbunjujuće, pogotovo kada se uzmu u obzir svi parametri koji utiču na telesnu masnoću i zdravlje.

Međutim, jedan od najčešće korišćenih alata za procenu toga koliko je neko blizu svoje optimalne težine jeste Indeks telesne mase, poznatiji kao BMI (Body Mass Index).

Ovaj jednostavan, ali efikasan medicinski alat koristi se za procenu i kategorizaciju telesne težine u odnosu na visinu osobe.

Kroz ovaj članak, saznaćete kako izračunati svoj BMI, kako koristiti BMI kalkulatori i zbog čega je ovaj indeks važan u proceni zdravlja.

Šta je BMI i zašto je važan?

BMI ili Indeks telesne mase je priznat od strane zdravstvenih stručnjaka kao brz i koristan način za procenu potencijalnih zdravstvenih rizika povezanih sa težinom.

Važan je jer povećani BMI može biti indikator većeg rizika za bolesti kao što su dijabetes tipa 2, visoki krvni pritisak, arterioskleroza, srčana oboljenja, određene vrste kancera i osteoartritis.

Kod dece i tinejdžera, BMI se koristi uzimajući u obzir starost i pol za procenu uhranjenosti. Za odrasle, BMI ne zavisi od pola ili starosti.

Procene rizika su ključne za donošenje zdravstvene preporuke i jasnog uvida u zdravstveno stanje pojedinca. Svaka peta osoba u Srbiji je gojazna, a skoro svaka treća ima problem sa viškom kilograma.

Ovo je zabrinjavajuće jer visok BMI može značiti direktnu pretnju zdravlju.

Metrička formula za izračunavanje BMI je telesna masa (kg) podeljena sa kvadratom visine (m), što pruža jednostavan brojčani rezultat koji se može tumačiti pomoću standardnih zdravstvenih kategorija:

Kategorija BMI Vrednosti
Pothranjenost Ispod 18,5
Zdrava telesna masa 18,5 do 24,9
Prekomerna telesna masa 25,0 do 29,9
Gojaznost 30,0 do 34,9
Patološka gojaznost 35 i iznad

 

Tabela BMI omogućava precizne procene rizika i pomaže zdravstvenim stručnjacima da prate zdravstvene preporuke za pojedince na osnovu njihovog BMI.

Koliko je BMI važan u proceni zdravlja, toliko je važna i pravilna interpretacija rezultata kako bi se izbegle pogrešne procene koje mogu dovesti do nepotrebne zabrinutosti ili zanemarivanja potencijalnih zdravstvenih problema.

Kako se izračunava BMI?

 

BMI omogućava pojedincima da kategorizuju svoju telesnu masu i da identifikuju potencijalne rizike po zdravlje, bilo da se radi o pothranjenosti, normalnoj telesnoj masi, prekomernoj težini ili gojaznosti.

Raspon BMI-a za odrasle osobe starije od 20 godina je sledeći: BMI ispod 18,5 ukazuje na pothranjenost, između 18,5 i 24,9 označava normalnu telesnu masu, između 25,0 i 29,9 podrazumeva prekomernu telesnu masu, dok BMI iznad 30,0 ukazuje na gojaznost.

Za decu i tinejdžere BMI se interpretira u skladu sa starošću i polom. Redovno merenje BMI-ja i savetovanje sa lekarima može pomoći u prevenciji zdravstvenih problema vezanih za nisku ili visoku telesnu masu.

Korišćenje BMI kalkulatora

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Boško Takovac | Trener | Program mršavljenja | (@boskotakovac)

BMI kalkulatori su zgodan alat koji omogućava brzo i jednostavno izračunavanje BMI-ja. Online kalkulatori su široko dostupni i pružaju korisnicima brzu informaciju o njihovom BMI rezultatu.

Međutim, važno je napomenuti da ovi kalkulatori pružaju samo procenu i da je profesionalna procena, uključujući savetovanje sa lekarima, često potrebna za tačniju analizu.

Osim osnovnog BMI izračuna, treba uzeti u obzir i korelaciju BMI-a sa telesnom masom.

Ljudi sa istim BMI-em mogu imati različite procente telesne masti.

Stoga je važno da se promene u težini prate uz pomoć pravilne ishrane i vežbanja, jer pravilno upravljanje težinom znatno smanjuje zdravstvene posledice koje mogu biti uzrokovane niskim ili visokim BMI-jem.